fbpx
0
Tooteid : 0
Vahesumma : 0.00
Vaata ostukorviMine kassasse

Aerusurfist

Sup laua trend on kasvusuunas ja erinevaid laudu tuleb jätkuvalt juurde. Turul on pakkuda mitmeid erinevaid SUP laudasid (nii täispuhutavaid kui ka tugevast materjalist). See pole mingi ime, et sul on raske ostmisel otsustada.

Siin anname ülevaate laudadest ja õige valiku tegemiseks.

Erilised lauad

Erilisi laudasid on palju ja tähtis on see, et võtad natuke aega õige laua ostmiseks. Mõtle täpselt, kui palju sa oled valmis investeerima (uue laua hind 400- 3000 euroni), kui palju seda kasutad ja kus sa seda kasutada soovid.

Tähtis faktor, mis mõjutab laua valikut on selle kasutus, st millistes veekogudes hakkad lauda kasutama  ja mis otstarbel. Matkad palju lauaga, soovid surfata lainetes või sõpradega võistelda?

Valikust leiab:

Surfamiseks lainetel (kergemale ja raskemale sõitjale).

Aerusurfi laud lastele.

Sup purjelaud.

Fitness, jooga.

Explorer (matkamiseks, kalapüük, raskema varustuse kandmiseks).

Race (kiire ja kitsas, mis sobib võistlustele).

Sup laua laius

Sup-laua ostmisel, tuleb arvesse võtta, et tähtis on laua laius, sest see on oluline faktor tasakaalu hoidmisel. Laua laiused kõiguvad 60-90 cm vahel, seega peaks leiduma igale sobiv laud.

Lai SUP-laud on vähemalt 78 cm lai ja sobib paremini suurematele inimestele või neile, kellel on tasakaaluga probleeme. Lai laud aitab hoida tasakaalu, kui oled vees.

Kitsad SUP-lauad on umbes 70-76 cm laiad ja sobivad suurepäraselt ligi 80 kilostele inimestele. Kitsas laud on kergem ja see sobib paremini, kui laua tõstmist on tavavalisest rohkem. Kitsama laua keeramine vees on kindlasti kergem, kui laiema laua.

SUP-laua pikkus

Sul tuleb endal otsustada, milline laud on sinu kehale sobivaim. Laua pikkusel tuleks arvesse võtta ka laua liigutamine ühest kohast teise ja ka säilitamine.

Lühikesed SUP lauad on üldiselt 3 – 3,6 meetrit pikad ja sobivad paremini alustavale suppajale ja neile, kes aerutavad naudinguga ilma sihtkohta jõudmiseta. Lühikesed lauad sobivad ka kogenud sõitjale, sest juhtimine ja kontrollimine on parem. Lühikese lauaga saab ka trikitada.

Pikad SUP lauad on üldiselt 3,8 – 4,2 meetrit pikad. Pikk laud kulgeb kiiremini kui lühike laud ja sellepärast sobib rohkem neile, kes võistlevad või naudivad pikemaid matkasid SUP laual. SUP võistlustel on vajalik pikem laud, et teistega võistelda ja muidugi on pikematel matkadel kiirusest kasu.

SUPaeru valik

Nii nagu laudade, nii on ka aeru valikus kümneid eri võimalusi, mille vahel valida. Aeru valikul on tähtis aeru kaal, täpsemalt aeru alaosas olev laba/tiib.  Aeru laba on aerutades vee all ja sinust kaugemal, mis võtab rohkem energiat aerutamisel. Kergem aer tähendab, et sa kulutad vähem energiat ühest tõmbest, mis tähendab, et sa naudid pikemaid retkesid, ilma, et väsitad end mõttetust raskest aerust. Õige aeru valik on eriti tähtis, kui võtad aerusurfi tõsisemalt ja soovid liikuda võimalikult optimaalselt, kulutamata oma energiat aerutamisele. Aeru suurused on S, M, L, XL. Võid vabalt võrrelda oma riiete suurusega (näiteks L- suurus aer sobib hästi umbes 180 cm aerutajale).

Tehnika ja keha asend laual

  • Aseta jalad paralleelselt, õlgade laiuselt.
  • Varbad suuna ettepoole, põlved hoia natuke kõverdatult ning selg sirgelt.
  • Hoia oma pea ja õlad kindlalt ning hoia tasakaalu puusade liigutamisega.
  • Aerusurf on nagu jalgarattaga sõitmine – olles kord saanud kätte laua ja aeru tunnetuse, tuleb see edaspidi välja loomulikult.
  • Hoia käed sirged ning keera sõitmise ajal oma ülakeha, sest ülakehas on rohkem jõudu kui kätes.
  • Ülemise käega suru aeru käepidet alla, alumine käsi on pigem toetav.
  • Kui sa oled aerusurfiga alustamas, siis hoia aeru tõmbed lühikesed ja lauale lähedal. Lühikesed tõmbed aitavad kohalt ära saada ning hoogu saavutada.
  • Otse sõitmiseks tee 4-5 tõmmet ühel pool, seejärel vaheta poolt.
  • Poolt vahetades tuleb muuta ka käte asendit.

Olles saanud siledal veel selgeks laual tasakaalu hoidmise ja seismise, on aeg liikuda edasi. Allpool mõningaid nõuandeid edasi õppimiseks:

Pööramine

  • Pööramine küljetõmmete abil: tõmba aeruga ühel küljel senikaua kuni oled saanud pöörde sooritatud. Kui soovid pöörata vasakule, tõmba aeruga paremal küljel. Kui aga paremale, siis tõmba aeru laua vasakul küljel.
  • Teine võimalus pööramiseks on tõmmata aeruga tagant ettepoole.
  • C-pööre: aseta aer laua ette ning tõmba tahapoole C-kujulise ringiga.
  • Tehes laual tagasiaste (üks jalg vii taha), kõverda põlvi ning lisa kaalu tagajalale. See võte aitab laual kiirelt pöörata ning toimib hästi surfamisel lainetel.

Kukkumine

Õppimine laual püsti olema on imelihtne, kuid kuna alguses juhtub tegijal nii mõndagi, siis võib juhtuda ka kukkumisi. Siinkohal toomegi välja mõned nõuanded, kuidas õigesti kukkuda, ilma end ja lauda vigastamata.

  • Kalluta end kukkumisel küljele, mitte otse lauale. Lauale kukkumine võib tekitada kahju nii sulle endale kui ka lauale.
  • Kui sa kukkudes jääd eemale nii lauast kui ka aerust, siis kindlasti püüa enne kätte saada laud ning seejärel aeruta käte abil oma aerule järele.

Põhilised algajate vead

Allpool on toodud välja mõned tüüpilised vead, mida algajad teevad. Kui osata neid vältida, siis saate nautida tõeliselt mõnusat ja lõbusat ajaveetmise võimalust ilma vigastusteta.

  • Küürus selg – hoia oma selg sirgena.
  • Horisondi asemel vaadatakse oma jalgu.
  • Aeru laba nurk on vales suunas. See peaks olema sinust eemal suunatud, mitte sinu poole suunatud.
  • Sirgete jalgadega laual seismine. Kui kõverdad oma põlvi, on sul palju lihtsam tasakaalu hoida.

 

Tehnika õpetusvideo

Jäta vastus